Menu

Suzuki Swift Cabrio & Audi TT Roadster

W wolnych chwilach zbieram informacje o Suzuki Swift Cabrio oraz o jego modelach bliźniaczych jak i projektach koncepcyjnych, które nigdy nie weszły do produkcji. Wszystko zaczęło się jednak od Audi TT Roadster.

7. Convertible - Suzuki Cultus

huczyn

Na rynku japońskim (JDM) Suzuki Swift sprzedawany był pod nazwą Suzuki Cultus, a jego wersja z nadwoziem otwartym jako Suzuki Cultus Convertible. Według posiadanych źródeł eksportowany był również do Australii i prawdopodobnie też do Nowej Zelandii. Przy czym co do tego drugiego kraju muszę jeszcze sprawdzić, czy także wersja convertible tam trafiła.

suzukicultusconvertible01

Sprzedaż Suzuki Cultus Convertible w Japonii rozpoczęła się w lutym 1992 roku, czyli później niż w USA (czerwiec 1990) i w Europie (październik 1991). Zakończenie produkcji nastąpiło w 1994 roku, tak jak przy modelach na Europę i Amerykę Płn.

Nie znalazłem do tej pory infomacji dlaczego Suzuki Cultus w wersji cabrio, w odróżnieniu od pozostałych wersji nadwoziowych, na rodzimym rynku zadebiutował najpóźniej ze wszystkich.

img_31

Porównując do rynku EU i USA to właśnie Cultus Convertible posiadał najmocniejszy silnik, co potwierdza prezentowany prospekt reklamowy na rynek japoński.

Typ: EAK34S

Silnik: G13B 16V EPI

Moc i moment obr.: 82 KM / 104 Nm

Skrzynia biegów: do wyboru manualna lub automatyczna SCVT

 
CULTUSConvertible04
 

.

Na wszystkich zdjęciach widać wersję przygotowaną do ruchu lewostronnego, który obowiązuje w Japonii. Ciekawostką są tablice rejestracyjne z Kalifornii, gdzie jednak jeździ się po prawej stronie.

.

 

CULTUSConvertible06
 

.

W tym czasie Suzuki Cultus Convertible był oferowany na rynku japońskim wyłącznie w dwóch kolorach: czerwonym (15P) i niebieskim metalizowanym (1FH). Od wersji europejskiej i amerykańskiej, oprócz większego silnika, różnił się także czarną deską rozdzielczą i ciemną tapicerką.

.

Cultus03768x802

 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Artur] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ciekawa suzi. Z chęcią przejechałbym się tym modelem.

  • tennartys

    Ja pracuje w firmie PHU Bodo Bogusław Jadowski i nie dawno trafił do nas do warsztatu taki właśnie model Suzuki, powiem szczerze że jest piękny jeszcze model bardzo zadbany i z nową tapicerką. Super!

© Suzuki Swift Cabrio & Audi TT Roadster
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci