Menu

Suzuki Swift Cabrio & Audi TT Roadster

W wolnych chwilach zbieram informacje o Suzuki Swift Cabrio oraz o jego modelach bliźniaczych jak i projektach koncepcyjnych, które nigdy nie weszły do produkcji. Wszystko zaczęło się jednak od Audi TT Roadster.

28. Audi TT Concept

huczyn

Pod koniec 1990 roku koncern VW otworzył swoje centrum projektowe w USA. Design Center VW of America z siedzibą w Simi Valley w Kalifornii było trzecim takim studiem Volkswagena obok dwóch ulokowanych w Europie (Niemcy i Hiszpania).

W tym właśnie centrum w 1994 roku rozpoczęły się prace nad projektem koncepcyjnym Audi TT. Do ekipy konstruktorów i projektantów należeli m.in.:

Freeman Thomas - pracował jako projektant w Porsche oraz razem z J Mays'em stworzył VW New Beetle.

J Mays  - wieloletni konstruktor w Audi, BMW i VW. Uczestniczył w projektowaniu BMW 5 i 8, Audi 100, VW Golf, Polo i New Beetle. Opracował też pojazd koncepcyjny Audi Avus Quattro. 

Martin Smith - wieloletni konstruktor w Audi uczestniczący razem z J Mays w pracach nad Audi Avus Quattro. 

Audi_Avus_quattro_1991.

W 1991 roku na Tokyo Motor Show zaprezentowano zaprojektowany przez Mays'a i Smith'a Audi Avus Quattro. Nazwa pochodziła od berlińskiego toru wyścigowego, na którym w latach 30. odbywały się zawody Grand Prix. Avus miał nawiązywać zarówno do kształtu ówczesnych aut jak i rozwijanych tam znacznych prędkości.

Avus był klasycznym demonstratorem możliwości technologicznych koncernu Audi, wyznaczającym kierunek rozwoju marki. Okazał się istotny zarówno dla Audi, jak i dla trójki amerykańskich projektantów. Jego wygląd i forma były inspiracją do skonstruowania przez nich nadwozia Audi TT.

 audittautre59345

 .

Oprócz wymienionych wyżej Amerykanów nie można zapomnieć o niemieckim projektancie Romulusie Rost. Stworzył on razem z Martinem Smith spektakularne wnętrze w modelu koncepcyjnym Audi TT, które zdobyło główną nagrodę na Frankfurt Motor Show w 1995 roku w kategorii winning interior design.

 audittsconcept199507

W kolejnych wpisach pojawią się informacje na temat wdrożenia do produkcji oraz o opiniach branży motoryzacyjnej.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Marcin] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Koncepty wyglądają niebo lepiej niż to co wyszło finalnie pod nazwą TT. Jakieś takie nie wydarzone to auto. Niby ładne ale jakieś takie brzydkie. No jednym słowem szału nie robi. :D

  • kapinorm

    te pomarańczowe wnętrze tt'tki na prawdę fajne. Nie widziałem jeszcze takiego wnętrza w ilu modelach wypuszczali z takim wnętrzem ? bo jestem ciekaw czy coś wyjechało.

  • huczyn

    To wnętrze akurat jest z modelu koncepcyjnego. W modelach produkcyjnych też się taka skóra pojawiła, ale była bardziej brązowa niż pomarańczowa. Nazywała się "baseball".

© Suzuki Swift Cabrio & Audi TT Roadster
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci